Výlet na dělostřeleckou tvrz Bouda

Ve čtvrtek 13. 6. nás autobus vyvezl na Suchý vrch. Odtud jsme se vydali po červené turistické značce. Na začátku jsme překonali kamennou cestu, svah s kořeny stromů a potom už pohodlně sestupovali ke vchodu do tvrze Bouda.

Tato tvrz je jednou z pěti dokončených dělostřeleckých tvrzí československého opevnění budovaného od roku 1935. Veřejnosti je zpřístupněno pět železobetonových objektů propojených podzemními chodbami.

Měli jsme objednanou základní prohlídku, takže jsme oblékli mikiny a sestoupali po svážnici do podzemí, kde začala skoro dvouhodinová trasa. Prošli jsme kolem odvodňovací štoly, minových kobek, posuvných uzávěrů a strojovny až do muničního skladu, kde byla umístěna expozice zbraní. Po prohlídce děla a munice jsme pokračovali kolem kabelových komor do kasárenských sálů. Tady je umístěno pietní místo na památku těch, kteří při budování opevnění zahynuli. Postupovali jsme dále podzemím kolem manipulačního muničního skladu s expozicí pancéřových prvků a ukázkou vzduchotechnických rozvodů. Odtud naše výprava vystoupala nahoru po devadesáti devíti schodech do objektu pro otočnou a výsuvnou dělovou věž, kde je umístěn model věže.

Zpátky jsme šli stejnou cestou, takže zase devadesát devět schodů dolů a asi 1, 5 km v mokru, přítmí a asi 5° C.

Na povrchu nás už čekala jen zpáteční cesta na Suchý vrch. Někteří trochu funěli do kopce, ale poháněla nás vidina restaurace na Suchém vrchu. Tady jsme si dopřáli zaslouženou odměnu. Stačilo jen vystát frontu u pultu .

Na tento výlet to chtělo vzít s sebou trochu odvahy a umět překonat nepohodlí a možná i strach. Ale dokázali jsme si, že na to máme. Všichni to zvládli!

Takže pochvala pro všechny a těšíme se na další výzvy.

6. A, 7. A, 7. B, 8. B, 9. A, 9. B

Fotogalerie

 • Adresa pro doručování dokumentů:
 • Základní škola Lanškroun, nám. A. Jiráska 140
 • nám. A. Jiráska 140
 • 563 01 Lanškroun
 • IČ: 708 46 944
 • Úřední hodiny podatelny: 8.00 – 14.30 hod.
 • Elektronická adresa podatelny: reditelka@zslanskroun.cz
 • ID: 33ntijm
 • Přehled datových formátů dokumentů, ve kterých přijímáme dokumenty v digitální podobě: PDF
 • SMS, MMS jako dokumenty nepřijímáme.
 • Pověřenec pro ochranu osobních údajů (DPO podle článku 37 nařízení GDPR) Tomáš Urban.